• Estetická stomatológia

  Keramické fazety, celokeramické korunky, estetické plomby…

  VIAC...
 • Implantológia

  Zubné implantáty – náhrada stratených zubov

  VIAC...
 • Stomatochirurgia

  Extrakcie zubov múdrosti, resekcie koreňových hrotov…    

  VIAC...
 • Celková anestézia

  Ošetrenie zubov v celkovej anestézii

  VIAC...
 • Dentálna hygiena

  Profesionálne odstránenie zubného kameňa a povlakov

  VIAC...

Implantát ako náhrada zubov

Zubné implantáty slúžia ako najprirodzenejšia náhrada Vašich pôvodných zubov. Sú vyrábané prevažne z lekársky čistého titánu, alebo z iných materiálov. Titán sa osvedčil nielen v stomatológii ale aj v iných lekárskych odboroch. História zubných implantátov siaha až do 70.-tych rokov dvadsiateho storočia, čo dokazuje že sú dnes osvedčenou a vedecky zdokumentovanou liečebnou metódou.

Liečba straty prirodzeného chrupu zubnými implantátmi sa dnes vo vyspelých štátoch považuje za metódu voľby, čiže za najvhodnejšie riešenie. Implantátové náhrady sú tvorené samotným implantátom, ktorý je naskrutkovaný do čeľusti a nahrádza tak koreň zuba. Do implantátu sa ukotví nadstavba implantátu, na ktorú je nasadená korunka alebo mostík, napríklad z keramiky.

 

Fixné náhrady.

Hlavnou nevýhodou fixných zubných náhrad – mostíkov je predovšetkým potreba obrúsenia okolitých, často zdravých zubov: Týmto prichádza k strate prirodzenej zubnej skloviny. V horšom prípade je potrebné ošetriť aj koreňové kanáliky zubov, zuby zostanú mŕtve, čím sa môže znížiť ich trvácnosť v ústach. Ďalším obmedzením fixných mostíkov je nemožnosť ich použitia pri strate posledných zubov v zuboradí teda v zadnom úseku chrupu. Nenachádza sa tu žiaden zub, o ktorý by mohol byť mostík upevnený. Vtedy je jedinou možnou alternatívou k implantátom len snímateľná zubná protéza.

 

Zubné protézy

Snímateľné zubné protézy nie sú pre každého príjemné a pohodlné. Najmä mladší ľudia sú pri pomyslení na možnosť nosenia cudzej „veci“ v ústach značne vystrašení. Protéza spodných zubov takmer nikdy nevydrží na svojom mieste hlavne pri jedení, ale často aj pri rozprávaní, čím je pre mnohých ľudí skôr obtiažou než prínosom. Vďaka zubným implantátom je možné aj ľudom s úplnou stratou prirodzeného chrupu dopriať pocit „vlastných“ zubov. Mostík kotvený na implantátoch, môže zbaviť vyberateľnej zubnej protézy takmer každého. Alternatívou fixného mostíka môže byť snímateľná zubná protéza spojená s implantátmi rôznymi spojovacími prvkami, ktoré umožňujú jej vyberanie. Protéza potom spoľahlivo „sedí“ na svojom mieste a je ju možné kedykoľvek sňať pre potreby čistenia.

 

Zubné implantáty sú v súčasnosti dobre zdokumentovanou a rýchlo sa vyvíjajúcou liečebnou metódou. Preto ich možno jednoznačne odporučiť. Implantáty sa stanú trvalou hodnotou podčiarkujúcou váš celkový zdravotný stav, sebavedomie a vzhľad.

 

MDDr. Martin Šrank

 

Written by admin