• Estetická stomatológia

  Keramické fazety, celokeramické korunky, estetické plomby…

  VIAC...
 • Implantológia

  Zubné implantáty – náhrada stratených zubov

  VIAC...
 • Stomatochirurgia

  Extrakcie zubov múdrosti, resekcie koreňových hrotov…    

  VIAC...
 • Celková anestézia

  Ošetrenie zubov v celkovej anestézii

  VIAC...
 • Dentálna hygiena

  Profesionálne odstránenie zubného kameňa a povlakov

  VIAC...

Zubné protézy vs. Implantáty

Snímateľné zubné náhrady (protézy) sú bežným riešením náhrady straty celého chrupu alebo jeho značnej časti. Jedinou alternatívou k nim sú zubné implantáty (implantáty zubov). Cena bežných zubných protéz je síce výrazne nižššia, ale býva s nimi často spojený veľký nekomfort pri nosení. K ich nevýhodám patria problémy pri reči, jedle a iné.

9 dôvodov, prečo sa rozhodnúť pre zubné implantáty:

Zlepšennie vzhľadu. Náhrady zubov nesené implantátmi vyzerajú lepšie a prirodzenejšie ako protézy, ktoré môžu niekdy narušovať napríklad kontúry pier a meniť tak celkový vzhľad ich nositeľa.

Istota. Pri nosení snímateľnej zubnej náhrady hrozí jej uvoľnenie a vypadnutie zo svojho miesta. Preto môžu svojim nositeľom často spôsobiť nepríjemné momenty a znepríjemniť spoločenský život. Implantáty sú pevne zasadené v kosti a náhrady na nich nesené sa nepohybujú. Preto môžu ich nositelia bez strachu vykonávať všetky bežné aktivity.

Pohodlie. Snímateľné protézy môžu spôsobovať odtlačenie sliznice v ústach. Vznikajú pritom bolestivé body ktoré znemožňujú ich použitie. Implantátové náhrady zubov sú na jednom mieste a tieto problémy nespôsobujú.

Odolnosť a životnosť.
Implantáty majú vysoký stupeň úspešnosti a odolnosti. V závislosti od použitého materiálu je potreba úpravy náhrad minimálna. Vydržia po celé roky. Pri dobrej starostlivosti a pravidelných kontrolách vydržia po celý život.

Zlepšené jedenie. Problémy pri prežúvaní potravy sú pri snímateľných protézach celkom bežné. S implantátmi výrazne vzrastá schopnosť žuť potravu. Kým efektivita žutia protéz je len 20- 25 % schopnosti prirodzených zubov, implantátmi nesený mostík má až 80 % -nú efektivitu.

Zlepšená chuť. Klasická celková horná protéza pokrýva celú plochu podnebia úst. Preto je ťažké dopriať si plnohodnotný zážitok z jedla, jeho chute aj teploty. Toto pri implantátoch neplatí.

Zlepšená výživa a zdravie. Veľa druhov jedla, napríklad surovú zeleninu, často nieje možné s protézami zjesť. Taktiež býva potrava málo prežutá, čo môže spôsobiť problémy s tráviacim traktom. Implantáty aj v tomto fungujú takmer ako vlastné zuby.

Zlepšenie reči.
Protézy môžu často spôsobovať nepriaznivú zmenu vo výslovnosti. Mostík na implantátoch, ktorá je fixovaný, sa v ústach nepohybuje. Taktiež nepokrýva podnebie ústnej dutiny a neprekáža jazyku pri tvorbe hlások.

Zachovanie kosti.
Nosením protéz prichádza časom k strate podporného kostného tkaniva. To spôsobuje ich čoraz horšiu fixáciu a protézy držia na mieste čoraz menej. Implantát kosť stimuluje a tým, že je v kosti, pozitívne pôsobí na zachovanie kostného tkaniva. Spomalí, až zastaví ubúdanie kosti.

Written by admin